|
110,003.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
113,096.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
116,899.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
119,414.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
121,713.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
127,887.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
| Braking System | Single Channel ABS |
| Calliper Type | Dual Piston |
| Front Brake Size | 220 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Front Fork with 30 mm inner tube |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 20 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 20 psi |
| Front Tyre Size | 120/70 - 14 |
| Front Wheel Size | 14 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 140 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Mono Shock Absorber |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 32 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 26 psi |
| Rear Tyre Size | 120/70 - 14 |
| Rear Wheel Size | 14 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Tubular Chassis with Open Single Cradle |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Kerb Weight | 122 kg |
| Overall Height | 1,166 mm |
| Overall Length | 1,985 mm |
| Overall Width | 806 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Wheelbase | 1,365 mm |
| Standard Warranty (Kilometers) | 60000 Kilometers |
| Standard Warranty (Year) | 5 Year |
| Bore | 58 mm |
| Clutch | Dry Centrifugal Clutch |
| Compression Ratio | 8.8:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 160.03 cc |
| Emission Standard | BS-VI |
| Fuel Delivery System | Fuel Injection |
| Fuel Tank Capacity | 6 litres |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | Automatic |
| Ignition | CDI |
| Max Power | 10.84 bhp @ 7,600 rpm |
| Max Torque | 11.6 Nm @ 6,000 rpm |
| Mileage - ARAI | -- |
| Mileage - Owner Reported | 35 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | 1.2 litres |
| Riding Range | -- |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 60.6 mm |
| Top Speed | 90 Kmph |
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | CVT |
| Valves Per Cylinder | 3 |
| Additional features | Digital Cluster |
| AHO (Automatic Headlight On) | No |
| Battery | 12V - 5.0 Ah Lead Acid Battery |
| Brake/Tail Light | 12V, 5/21 W x1 |
| Clock | Yes |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| DRLs (Daytime running lights) | No |
| Electric System | 12V DC |
| Front storage box | No |
| Fuel Guage | Yes |
| GPS & Navigation | No |
| Headlight Type | Bulb and Reflector Type |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Mobile App Connectivity | No |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Semi Digital |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | No |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | 12V, 10W x 4 |
| Under seat storage | Yes |
| USB charging port | No |