|
87,951.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
91,410.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
92,410.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
93,400.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
94,850.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
96,360.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
| Braking System | CBS |
| Caliper - Front | 1 Piston |
| Caliper - Rear | -- |
| Front Brake Size | -- |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 22 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 22 psi |
| Front Tyre Size | 90/90 - 12 |
| Front Wheel Size | 12 inch |
| Rear Brake Size | -- |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 36 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Rear Tyre Size | 90/100 - 10 |
| Rear Wheel Size | 10 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Fuel Tank Capacity | 5.3 litres |
| Ground Clearance | 171 mm |
| Kerb Weight | 104 kg |
| Overall Height | 1,172 mm |
| Overall Length | 1,830 mm |
| Overall Width | 707 mm |
| Reserve Fuel Capacity | 1.3 litres |
| Seat Height | -- |
| Wheelbase | 1,260 mm |
| Standard Warranty | 3 year |
| Battery | 12V |
| Bore | 50 mm |
| Clutch | Automatic |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 123.92 cc |
| Emission Standard | BS6 Phase 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | Automatic |
| Max Power | 8.16 bhp @ 6,250 rpm |
| Max Torque | 10.4 Nm @ 5,000 rpm |
| Mileage - ARAI | -- |
| Mileage - Owner Reported | 47 kmpl |
| Riding Modes | No |
| Riding Range | -- |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 63.1 mm |
| Top Speed | 85 kmph |
| Transmission | Automatic |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| 1st Service (Days) | 15-30 |
| 1st Service (Kms) | 750-1000 |
| 2nd Service (Days) | 165-180 |
| 2nd Service (Kms) | 5500-6000 |
| 3rd Service (Days) | 350-365 |
| 3rd Service (Kms) | 11500-12000 |
| 4th Service (Days) | -- |
| 4th Service (Kms) | -- |
| 5th Service (Days) | -- |
| 5th Service (Kms) | -- |
| No. of Free Services | 3 |
| Chassis Type | Underbone |
| Front Suspension | Telescopic Suspension |
| Front Suspension Preload Adjuster | No |
| Rear Suspension | 3 Step Adjustable Spring Loaded Hydraulic |
| Rear Suspension Preload Adjuster | Yes |
| Additional Features | External Fuel Lid |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | No |
| Boot Light | No |
| Brake/Tail Light | Halogen Bulb |
| Brightness Control | -- |
| Call/SMS Alerts | No |
| Clock | Yes |
| Cruise Control | No |
| Digital Display Type | LCD |
| Display Size | -- |
| Distance to Empty | Yes |
| Document Storage | No |
| DRLs (Daytime Running Lights) | No |
| Engine Temperature Indicator | No |
| Exhaust Heat Shield | Yes |
| External Fuel Fill | Rear |
| Front Storage Box | Yes |
| Fuel Gauge | Digital |
| Fuel Lid Opening Mechanism | Front Keyhole |
| Gear Indicator | No |
| Geo Fencing | No |
| GPS & Navigation | No |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| Hazard Warning Lights | No |
| Headlight Type | LED |
| Helmet Hooks | Yes |
| High Beam Indicator | Yes |
| Instrument Console | Digital |
| Kill Switch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Luggage Hooks | Front/Below Handlebar |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Mobile Phone Connectivity | No |
| No. of Tripmeters | 1 |
| Odometer | Digital |
| OTA Updates | Not Available |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Quickshifter | No |
| Real Time Mileage Indicator | Yes |
| Remote Fuel Lid Opening | No |
| Saree Guard | -- |
| Service Reminder Indicator | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Kick and Self Start |
| Tachometer | Analogue |
| Touch Screen Display | No |
| Traction Control | No |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Halogen Bulb |
| Under Seat Storage (Litres) | Yes |
| USB Charging Port | No |
| Vehicle Location Tracking | -- |
| Voice Assist | No |