|
59,750.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
71,100.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
| Braking System | Standard |
| Calliper Type | Single Piston |
| Front Brake Size | 110 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Telescopic |
| Front Tyre Size | 3.00 - 10 |
| Front Wheel Size | 10 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Heavy Spring Loaded |
| Rear Tyre Size | 3.00 - 10 |
| Rear Wheel Size | 10 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | MS |
| Ground Clearance | 250 mm |
| Kerb Weight | 90 kg |
| Overall Height | 1,100 mm |
| Overall Length | 1,800 mm |
| Overall Width | 700 mm |
| Seat Height | -- |
| Wheelbase | 1,350 mm |
| Battery Warranty | 3 Year |
| Motor Warranty | 1 Year |
| Battery Capacity | 1.68 kWh |
| Battery Charging Time | 5 Hrs |
| Battery Type | VRLA Battery (Gel Based) |
| Carrying Capacity | 150 kg |
| Charger Output | -- |
| Charger Type | Portable Charger |
| Fast Charging Time | No |
| Fuel Type | Electric |
| Gradeability | 12 Degree |
| Max Power | 250 W |
| Max Torque | -- |
| Motor Type | BLDC motor |
| No. Of Batteries | 1 |
| Portable Battery | Yes |
| Rated Power | 250 W |
| Riding Modes | 3 |
| Riding Range | 60 Km |
| Swappable Battery | No |
| Top Speed | 25 Kmph |
| Transmission | Automatic |
| Additional Features | -- |
| Anti Theft System | Yes |
| Artificial Sound | No |
| Brake/Tail Light | LED |
| Call/SMS Alerts | No |
| Central Locking System | Yes |
| Clock | No |
| Cruise Control | Not Available |
| DRLs (Daytime Running Lights) | No |
| Front Storage Box | Yes |
| Geo Fencing | No |
| GPS & Navigation | No |
| Headlight Type | LED |
| Hill Assist | No |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Mobile App Connectivity | No |
| No. of Tripmeters | 0 |
| Odometer | Digital |
| OTA Updates | Not Available |
| Parking Assist | No |
| Pass Light | No |
| Pillion Backrest | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Regenerative Breaking | No |
| Reverse Mode | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Start/Stop Button | No |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | No |
| Touch Screen Display | No |
| Tripmeter Type | No |
| Turn Signal | LED |
| Under Seat Storage | Yes |
| USB Charging Port | Yes |