|
52,372.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
53,665.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
53,751.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
55,165.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
66,050.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
68,550.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
71,850.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
| Calliper Type | -- |
| Front Brake Size | 110 mm |
| Front Brake Type | Drum |
| Front Suspension | Telescopic |
| Front Tyre Size | 90/100 10 , Tubeless |
| Front Wheel Size | 10 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Double rated Hydraulic Mono Shock |
| Rear Tyre Size | 90/90 10 , Tubeless |
| Rear Wheel Size | 10 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Spoke |
| Chassis Type | -- |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Kerb Weight | 97 kg |
| Overall Height | 1,139 mm |
| Overall Length | 1,770 mm |
| Overall Width | 660 mm |
| Seat Height | 760 mm |
| Wheelbase | 1,250 mm |
| Bore | 53 mm |
| Clutch | Automatic |
| Compression Ratio | -- |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 110 cc |
| Fuel Delivery System | Carburetor |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Automatic |
| Ignition | Digital IDI Ignition |
| Max Power | 7.9 bhp @ 7,000 rpm |
| Maximum Torque | 8.7 Nm @ 5,500 rpm |
| No. of Gears | -- |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 49 mm |
| Transmission Type | CVT |
| Valves Per Cylinder | 1 |
| 0 to 60 kmph | 11.1 seconds |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | 310 Km |
| Fuel Tank Capacity | 5 litres |
| Mileage - ARAI | 62 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | -- |
| Top Speed | -- |
| Antilock Braking System | No |
| Battery | 12 V, 5 Ah |
| Brake/Tail Light | 12 V, 3W (LED) |
| Clock | Yes |
| Digital Fuel Guage | No |
| Electric System | 12V DC |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | 12 V, 35 / 35 W |
| Headlight Type | Halogen Bulb Type |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | No |
| Low Oil Indicator | No |
| No. of Tripmeters | -- |
| Odometer | Analogue |
| Pass Light | No |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | -- |
| Tripmeter Type | -- |
| Turn Signal | 12 V, 10 W |