|
132,739.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
140,400.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
141,539.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
143,400.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
143,539.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
|
|
149,539.00
എക്സ്ഷോറൂം വില
|
| Braking System | Single Channel ABS |
| Calliper Type | Single Piston |
| Front Brake Size | 230 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 29 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Front Tyre Size | 110/80-14M/C 53P |
| Front Wheel Size | 14 inch |
| Radial Tyres | Yes |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Unit swing |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 33 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 33 psi |
| Rear Tyre Size | 140/70-14M/C 62P |
| Rear Wheel Size | 14 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Underbone |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Kerb Weight | 126 kg |
| Overall Height | 1,150 mm |
| Overall Length | 1,980 mm |
| Overall Width | 700 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1,350 mm |
| Standard Warranty (Kilometers) | 30000 Kilometers |
| Standard Warranty (Year) | 2 Year |
| Bore | 58 mm |
| Clutch | Automatic |
| Compression Ratio | 11.6:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 155 cc |
| Emission Standard | BS-VI |
| Fuel Delivery System | Fuel Injection |
| Fuel Tank Capacity | 5.5 litres |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | Automatic |
| Ignition | Digital |
| Max Power | 14.79 bhp @ 8,000 rpm |
| Max Torque | 13.9 Nm @ 6,500 rpm |
| Mileage - ARAI | -- |
| Mileage - Owner Reported | -- |
| Reserve Fuel Capacity | -- |
| Riding Range | -- |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 58.7 mm |
| Top Speed | -- |
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | CVT |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Additional features | 5.8-inch LCD Cluster |
| AHO (Automatic Headlight On) | Yes |
| Battery | 12V,6.0 Ah |
| Brake/Tail Light | LED Tail Lamp |
| Clock | Yes |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| DRLs (Daytime running lights) | Yes |
| Electric System | -- |
| Front storage box | Yes |
| Fuel Guage | Yes |
| GPS & Navigation | No |
| Headlight Type | LED Head Lamp |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Mobile App Connectivity | Yes |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | No |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Yes |
| Under seat storage | 24.5 |
| USB charging port | No |